BÖLCSESSÉGFOGAK SZÁJSEBÉSZETI (MŰTÉTI) ELTÁVOLÍTÁSA SZÁJSEBÉSZ SZAKORVOSI TEAM ÁLTAL IDEGSÉRÜLÉS NÉLKÜL
BEÉKELŐDÖTT BÖLCSESSÉGFOG OKOZTA PROBLÉMÁK
Bölcsességfogak eltávolítása szájsebészetünkön komplikált esetekben is idegsérülés nélkül
(idegcsatornára „ráülő” beékelődött bölcsességfog)
Külön felhívnánk a figyelmet a beékelődött bölcsességfogak (harmadik nagyőrlő fogak) problematikájára. Már fiatalkorban (12-14 év) érdemes egy panorámaröntgent készíteni, hiszen már ezen megítélhető a bölcsességfog előtörésének tendenciája. Amennyiben 20-24 éves korban még mindig nem tört elő, nagy valószínűséggel beékelődött az állkapocs felhágó szárába illetve a második nagyőrlő fog alá.
Ezek a tudomány mai álláspontja szerint gócként szerepelhetnek, így sok esetben szájsebészi eltávolításuk szükségessé válhat műtéti feltárásban. Szakrendelőnkben a bölcsességfogak eltávolítását minden esetben gyakorlott szájsebész szakorvos végzi steril körülmények között! Bízza magát specialistáinkra! Ambuláns szájsebészetünkön bölcsességfogak szájsebészeti eltávolításához rendelkezésre áll egy speciális piezosebészeti eszköz, mely segítségével a bölcsességfog alatt futó idegszál sérülése elkerülhető.
Beékelődött bölcsességfog okozta, az egész állkapocs felhágó ágát érintő ciszta
A beékelődött bölcsességfogak a következő nem kívánatos folyamatokat idézhetik elő:
- bölcsességfog körüli fogínyben fellépő fájdalmas, enyhe gyulladás
- komoly fájdalommal járó gyulladásos folyamatok, (arcdagadással, gennyesedéssel, szájzárral, magas lázzal), melyek legrosszabb esetben nyelési-légzési nehézséggel is párosulhatnak
- fogtorlódás (mely tönkreteheti a fogszabályozással elért eredményt)
- második nagyőrlő fog gyökerének károsítása (felszívódás), mely akár a fog elvesztésével járhat
- második nagyőrlő fog hátulsó felszínének szuvasodása (mely akár a fog elvesztésével járhat)
- panaszt nem okozó, akár az egész állcsontot felemésztő ciszta kialakulása (mely akár az állcsont törését is eredményezheti), legrosszabb esetben a ciszta falából akár az állcsontot érintő tumoros folyamatok elindulása
Beékelődött bölcsességfog okozta fogszuvasodás a második nagyőrlő fogon
Egyéb: szapora szívverés, hajhullás, kisugárzó fájdalom (fülbe, tarkótájékra, fejtető felé), ízületi bántalmak, vérképzőrendszeri problémák, prosztata- és petefészek gyulladás stb.
A beavatkozást helyi érzéstelenítésben végzik szájsebész kollégáink. A modern érzéstelenítő szereknek (Ultracain) köszönhetően abszolút fájdalommentes, mely a bölcsességfog helyzetétől függően kb. 10-40 perc. A szájsebészeti műtét során Ön mindössze „nyomkodást, enyhe feszegetést” érez. Aggodalomra akkor sincs ok, ha néhány nap múlva elutazik. Ilyenkor szájsebészeink a sebet felszívódó fonallal egyesítik illetve hatásos gyógyszerekkel (antibiotikum és fájdalomcsillapító) látják el Önt.
Gyógyulási idő kb. 5-7 nap, mely idő alatt a Pácienst folyamatosan kontrolláljuk.
A kontrollokat és a varratszedést ingyenesen elvégezzük.
Szakrendelőnkben lehetőség van a műtétet altatásban (éber szedáció, bódítás) elvégezni.
SZÁJSEBÉSZETI MŰTÉT MENETE („BÖLCSESSÉGFOG MŰTÉT”)
A bölcsességfog műtétet megelőzően panorámaröntgent készítünk, melyet elemezve szájsebészeink pontos eltávolítási tervet készítenek. A bölcsességfog műtét szájsebészeti jártasságot igényel, hiszen a nem körültekintően végzett eltávolítás során ideg- és csontsérülést okozhatunk. A bölcsességfog helyzetétől függően szájsebész szakorvosaink az eltávolítást speciális emelőkkel és / vagy szájsebészeti steril feltárásból végzik.
Ennek során az ínyen rövid metszést ejtve szabaddá tesszük a bölcsességfogat majd speciális emelőket használva kibillentjük. Amennyiben szükséges szájsebész kollégáink minimális csontot vesznek el a fog körül a hozzáférhetőség érdekében. A hagyományos értelemben vett fogót csak a már teljesen „kimozgatott” bölcsességfog esetén használunk. A csak fogóval történő eltávolítás beékelődés esetén legtöbbször lehetetlen, illetve csak a bölcsességfog törését okoznánk vele, ami komoly csontelvétellel járó műtéthez vezetne.
Abban az esetben ha csak a fogíny nőtt rá a bölcsességfog rágófelszínére, elegendő a fog körüli gyulladt ínyrészlet eltávolítása (circumcisio). Ellenkező esetben a táplálék bekerülve a fog körüli tasakba, annak kitisztíthatatlansága miatt kezdetben enyhe majd egyre súlyosbodó gyulladásos folyamatok léphetnek fel.
FÁJ A BÖLCSESSÉGFOGAM! KEZD DAGADNI AZ ARCOM! MIT TEGYEK?
A fájó bölcsességfog rendkívül heves fájdalommal járhat. Ezért minél előbb jelentkezzen be szájsebészetünkre vagy rendelési időn kívül vegye igénybe ügyeleti ellátásunkat! Szájsebészeink a lehető legrövidebb időn belül orvosolják az Ön problémáját és mindezt fájdalommentesen! Bölcsességfog fájdalom esetén a kezelésig időpontig javasolt napi 3-szor fertőtlenítős szájöblögetés (Corsodyl, Listerine, Curasept, Tantum Verde), melyek a bölcsességfogból eredő gyulladásos problémát hatékonyan orvosolják.
BÖLCSESSÉGFOG MŰTÉTI ELTÁVOLÍTÁSÁNAK RIZIKÓIRÓL BŐVEBB TÁJÉKOZTATÓ:
MILYEN KÖVETKEZMÉNYEKKEL JÁR A BÖLCSESSÉGFOG ALATTI IDEG SÉRÜLÉSE?
Mély bölcsességfog beékelődések (rizikóműtétek) esetén, a bölcsességfog eltávolítás („bölcsességfog műtét”) akár a nyelv, a féloldali alsó ajak és az ajak alatti bőrterület zsibbadásával járhat. Ennek elkerülésére jelent garanciát képzett szájsebész csapatunk. Bízza magát szájsebész szakorvosainkra, hogy mindezt elkerülje bölcsességfog műtétje alatt!