FOGÁSZATI GÓC, GÓCKUTATÁS PANORÁMA RÖNTGENNEL
MI IS AZ A FOGÁSZATI GÓC? GÓCOS A FOGAM?!
A fogászati góc az egész szervezetre hatással lehet!
Gócbetegség alatt olyan kórfolyamatot értünk, amelynek során egy adott szerv vagy szervrendszer megbetegedése a szervezet egy távolabbi pontján kialakult fertőzéses eredetű, krónikus gyulladásából származik. A betegséget kiváltó idült (krónikus) gyulladást nevezzük gócnak; amely egyébként általában tünetmentes, nem fájdalmas. Az ilyen esetekben elmarad az orvoshoz irányító jelzés (fájdalom, arcdagadás stb.). Szervezetünk „tűri” a baktériumokkal teli gócot, melyből a mikroorganizmusok folyamatosan a vérkeringésbe kerülve a test távoli, csökkent védekezőképességű részein megtapadhatnak. Ezen területeken pedig elszaporodva immár jellegzetes tüneteket produkálhatnak. Ekkor már gócbetegségről beszélünk
MILYEN FOGÁSZATI PROBLÉMÁK OKOZHATNAK GÓCBETEGSÉGET? MELYIK FOG SZÁMÍT GÓCOSNAK?
Számos fogászati eredete lehet a gócbetegségnek:
- elhalt, gyökérkezelésre szoruló fogak
- gyökérkezelt fogak, amelyek gyökértömése nem falálló és nem csúcsig érő (vagyis nem tökéletes)
- gyökérkezelt fogak, amelyek gyökértömése ugyan tökéletes, a gyökércsúcs körüli részen mégis gyulladás van
- beékelődött, gyulladt bölcsességfogak
- letört fogak
- foggyökér tályog vagy ciszta
- gyulladt fogágy
GÓCBETEGSÉG TÜNETEI (MILYEN PROBLÉMÁKAT OKOZHAT A GÓCOS FOG?)
Mivel a fogászati gócból a véráram útján a baktériumok a test számos pontjára eljuthatnak, így a tünetek is változatosak:
- sokízületi megbetegedés (ízületi gyulladás)
- foltos hajhullás (kifejezetten gyakori)
- bőrkiütések, bőrviszketés
- ismeretlen eredetű láz
- szemészeti megbetegedések (például kötőhártyagyulladás)
- vesemedence gyulladás
- nőgyógyászati problémák
- prosztata problémák
- különféle allergiás tünetek
- balra tolt vérkép
- bizonyos szív-, és érrendszeri megbetegedések
A GÓCOS FOG KIALAKULÁSA MEGELŐZHETŐ? GÓCKUTATÁS!
A rendszeres fogászati ellenőrzés, az időben, megfelelő módszerekkel és eszközökkel kezelt fogak minimálisra csökkentik a fogászati góc kialakulásának esélyeit. Számtalan esetben érkeznek hozzánk olyan Páciensek, akiknél a fenti betegség valamelyike áll fent, azonban pontos okát más szakrendelésen nem találják. Ezen esetekben először fizikális vizsgálatot végzünk (vitalitás vizsgálat, kopogtatási érzékenység vizsgálata, fogágy szondázása), majd panoráma röntgenfelvételt készítünk a rejtett gócok felkutatására. Amennyiben gócot találunk azt specialistáink igyekeznek lehetőleg konzervatív úton (fog megtartása mellett) megszüntetni. Ennek érdekében gyökérkezeljük a fogat, megfelelően záró, csúcsig érő gyökértömést készítünk, vagy a sikertelnül gyökérkezelt fogat újragyökérkezeljük gépi technika segítségével, esetleg sebészileg gyökércsúcs eltávolítást végzünk. Esetenként azonban konzervatív út nem mindig célravezető, ez esetben a fog eltávolítását kell javasolnunk. Ez utóbbi mellett kell döntenünk például egy nyitott szívműtétet megelőző góckutatást követően is.